
Žodis ,,mindfulness“
Vis dažniau Lietuvoje vartojamas angliškas žodis mindfulness gana sunkiai išverčiamas į lietuvių kalbą dėl kelių priežasčių. Pirma, šis žodis turi seną kilmę ir jau yra verstas iš kitų kalbų. Jis kildintinas nuo pali kalbos žodžio sati ir sanskrito smriti. Lietuviški jų atitikmenys sietini su žodžiais budrumas, atsiminimas, prisiminti. Žodžio mindfulness reikšmė kinta priklausomai nuo konteksto, nes senieji raštai pilni sunkiai išverčiamų metaforų. Tačiau galime daryti prielaidą, kad šis žodis tikrai susijęs esamo momento įsisąmoninimu, išminties siekimu naudojant savo fizinę ir psichinę patirtį, pasitelkiant kūną, emocijas, jutimus ir mintis.
Ir šiais laikais skirtingame kontekste vartojamas šis žodis kuria skirtingą prasmę – vienaip jis nuskambės psichologų konferencijoje, kitaip – budistų bendruomenėje. Šiuo atveju nesvarbu, kas šį žodį pavartojo pirmą kartą, svarbiau, kur jį vartojame ir girdime dabar. Antra, lietuvių kalboje neturime tikslaus mindfulness atitikmens, verčiamo vienu žodžiu, ir tai apsunkina jo aiškinimą. Tuo labiau kad šiomis dienomis linkstama paprastinti žinias siekiant priimti kuo daugiau informacijos, nes žmogus nebeturi nei laiko, nei noro į ją gilintis.
Žinios virto greitu maistu. Tarkim, oro uosto knygyne vartau šokolado plytelės didumo knygutes pavadinimais: Mokslas per kelias sekundes, Filosofija per kelias minutes, Didelės idėjos trumpai ir t. t. Per kelias akimirkas pačiupinėjau visą mokslą, meną ir filosofiją. Viena knygutė tekainavo 12 eurų. Panašiai teko vartoti žinias ir mokykloje. Istoriją mokėmės iš kažkokio ypatingo vadovėlio, kur bendrame tekste buvo paryškinti tam tikri sakiniai. Juos galėjai skaityti praleisdamas visą tekstą, bet suprasti esmę. Taigi tik tuos paryškintus sakinius, rodos, ir prisimenu. Nes esmė nugali detales.
Trumpa pastaba: esmė kartais slypi detalėse. Nepranašauju, kad žmonija susinaikins dėl tokio vartotojiško tempo, tiesiog pažymiu, kad norint nuodugniau suprasti bet kokią temą šiuolaikiniam žmogui reikia labai daug pastangų.
Tęsinys – Mindfulness: kas tai yra