
Dėmesingo įsisąmoninimo nauda vaikams
Savo dukrą su keliomis dėmesingo įsisąmoninimo praktikomis supažindinau, kai ji buvo ketvirtoje klasėje. Tuo metu gyvenome įtemptai. Pirmieji standartizuoti testai, stojimai į kitas mokyklas… Galvojau, šios praktikos galėtų padėti geriau susikaupti ir sumažinti kylantį nerimą. Pradžioje dukrą reikėjo motyvuoti ir tartis, kad praktikas atliktume, o vėliau pati manęs prašydavo: „Mama, einam pamedituot“. Dabar jau ji išbandžiusi įvairių technikų – skirtų vaikams ir kai kurias skirtas suaugusiems. Visgi, jai labiausiai patinka suaugusiems skirtas Kūno skenavimo pratimas. Žinoma, trumpesnis jo variantas. Ji šio pratimo prašo prieš miegą ir jį vadina Mano migdomieji. Anot jos, po šio pratimo jos miegas būna labai saldus.
Taip pat vedu grupinius skirtingo amžiaus vaikams šių praktikų užsiėmimus. Ryškesnis praktikų efektas matosi maždaug nuo trečio užsiėmimo. Vaikai pasidaro lyg ramesni, po pratimų pradeda labiau išsakyti savo nuomonę ir pastebėjimus. Su kiekvienu užsiėmimu jų pasisakymai vis rimtesni ir brandesni.
Dėmesingo įsisąmoninimo programos gali būti taikomos įvairiai:
• sveikiems vaikams,
• vaikų depresijos, nerimo, streso simptomams mažinti,
• vaikams su autizmo sutrikimu,
• vaikams su dėmesio sutrikimu ar aktyvumo ir dėmesio sutrikimu,
• vaikams, sergantiems vėžiu ar kitomis sunkiomis ligomis,
• tėvams.
Tėvams, kurie nori mokyti savo vaikus dėmesingo įsisąmoninimo praktikų, rekomenduojama patiems šias praktikas daryti. Vaikai gali gauti labai didelę naudą, jei jų tėvai reguliariai atlieka dėmesingo įsisąmoninimo technikas. Praktikuojantieji patiria mažiau streso, nerimo ar kitų neigiamų jausmų. Neigiamų jausmų sumažėjimas įtakoja tėvų elgesį, o tėvų elgesys įtakoja jų vaikų jausmus ir elgesį.
Suaugusieji dėmesingą įsisąmoninimą gali pradėti praktikuoti paskyrę vietą ir laiką savo kasdieninėje rutinoje. Kelioms minutėms per dieną užmerkti akis ir smalsiai stebėti savo kvėpavimą, mintis, emocijas bei kūno pojūčius.
Pabaigai. Kartais su neigiamais jausmais, mintimis ar reakcijomis tvarkytis gali būti labai sunku. Tai daryti gali būti sunku ir suaugusiems, ir vaikams. Tikėtis, kad sunkių akimirkų vaikai nepatirs – naivu, tačiau mokant juos dėmesingo įsisąmoninimo išmokysime juos gyventi lengviau ir sėkmingiau.
Nuotraukos autorius: Aleksandras Gužauskas, www.fotoplunksna.lt